Subiektywnym

okiem

Raczyńskiego

Blog osobisty Marcina Raczyńskiego

Ostatnie artykuły

06 marzec 2016

Sztolnia "Australijczyka"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę 5 marca w Sokołowsku uczestniczyłem w niezwykle ciekawym wydarzeniu, które pokazało, że nasz region kryje w sobie sporo tajemnic.

Na zaproszenie Pana Jurka Marka, wraz z Grupą Poszukiwawczą "Riese", Grupą Eksploracyjną Miesięcznika Odkrywca oraz konserwatorem zabytków Panem Markiem Kowalskim byłem świadkiem niezwykłej eksploracji "sztolni australijczyka".

sztolnia australijczyka

Z jej wnętrza wydobyto rzeczy codziennego użytku pochodzące z lat 30-40 ubiegłego wieku. Wydobyte przedmioty zostały przekazane Gminie Mieroszów. Ciekawym znaleziskiem jest butelka z napisem świadczącym, że pochodziła z lokalnego browaru Friedland czy też papierośnica. To umocniło mnie w przekonaniu, że w tym roku należy powołać do życia Mieroszowską Izbę Regionalną, w której będziemy mogli eksponować historię naszych ziem. Eksponaty przekazane wczoraj również się w tej izbie znajdą.

Na zdjęciu powyżej: z Jurkiem Markiem (bratem Henryka Marka, który wskazał lokalizację sztolni), Piotrem Kałużą - Prezesem Grupy Poszukiwawczej Riese, Piotrem Maszkowskim - redaktorem naczelnym miesięcznika Odkrywca oraz Marcinem Markiem.

sztolnia australijczyka fanty

 

Free Joomla! template by Age Themes

Personal Trainer Certification