Subiektywnym

okiem

Raczyńskiego

Blog osobisty Marcina Raczyńskiego

Ostatnie artykuły

06 marzec 2016

Opozycjni radni zlikwidowali transport gminny

Wielu mieszkańców Łącznej, Różanej, Rynicy Leśnej, Nowego Siodła i Golińska boleśnie odczuwa trzeci miesiąc bez gminnego transportu publicznego. Idea połączenia wszystkich miejscowości naszej gminy zrodziła się jeszcze przed wyborami w roku 2014. Pomysł, którego byłem autorem, udało się wdrożyć i uruchomić w połowie 2015 roku. Transport gminny miał za zadanie zlikwidować wykluczenie społeczne dosięgające niezmotoryzowanych mieszkańców wsi, do których nie docierał żaden transport publiczny. Jak dostać się do lekarza, urzędu czy choćby na zakupy? Nie trudno sobie wyobrazić, że wiele osób, w tym starszych, było skazanych na przychylność sąsiada, który ewentualnie podwiózł do Mieroszowa. Efetem dodatkowym po uruchomieniu tego transportu było ożywienie ruchu turystycznego. Pierwszy raz w historii, rodzina z Rybnicy Leśnej mogła pojechać do ZOO Farmy w Łącznej. Do tej pory musieliby jechać do Wałbrzycha, stamtąd do Mieroszowa, a potem... no właśnie - przejść na nogach 4,5 km.

bus gminny

Nieprawdziwe informacje 

Od dłuższego czasu radni opozycyjni głosili nieprawdziwe informacje o tym, że bus świadczący usługi transportu gminnego wozi powietrze - w porywach korzysta z niego jedna osoba. Kiedy na sesjach informowałem, że trzy kursy, które codziennie przejeżdżają przez wszystkie osiem sołectw gminy Mieroszów są wypełnione niemal do ostatniego miejsca, opozycja żądała dokumentu z wnikliwą analizą potwierdzającą te informacje. Żadna z tych osób jednak nigdy nie skusiła się, aby wsiąść do busa i sprawdzić moje zapewnienia osobiście.

Wniosek o likwidację

Kiedy na komisji budżetowej w grudniu 2016 roku przedstawiłem Radzie Miejskiej propozycję budżetu na rok 2017 - budżetu, który uwzględniał nasz transport gminny, Klub Radnych "Niezależni" - Ryszard Gubernat, Maja Sadowy, Kamila Milewska i Ryszard Sierakowski złożyli wniosek o likwidację transportu gminnego i przeniesienie środków na rezerwę ogólną. Innymi słowy radni chcieli likwidacji - nie mieli jednak żadnego uzasadnienia do swojego wniosku, poza stwierdzeniem, że dbają o finanse gminy. Nie mieli też pomysłu na zagospodarowanie środków z transportu publicznego. Wydaje się, że dla radnych tych ważna była likwidacja sama w sobie. Argumenty o wykluczeniu społecznym mieszkańców 5 sołectw gminy Mieroszów nie były dla wnioskodawców istotne.

Głosami radnych, którzy złożyli wniosek, czyli Ryszarda Gubernata, Mai Sadowy, Kamili Milewskiej i Ryszarda Sierakowskiego środki na funkcjonowanie transportu gminnego zostały zabrane. Za likwidacją transportu głosowała także Dorota Skibska, która jest radną reprezentującą mieszkańców Rybnicy Leśnej. Najbardziej właśnie dziwi fakt, że Kamila Milewska, sołtys Nowego Siodła, Ryszard Gubernat, radny reprezentujący Golińsk oraz Dorota Skibska, radna reprezentująca Rybnicę Leśną wnioskują i głosują za pozbawieniem mieszkańców tych wsi transportu publicznego. Radni ci przekonują, że mieszkańcy nie potrzebują tego transportu.

Petycje mieszkańców

Co innego jednak twierdzą sami mieszkańcy. Po likwidacji transportu gminnego na moje ręce a także do biura rady wpłynęły pisma i petycje pod którymi podpisały się dziesiątki osób. Mieszkańcy jednogłośnie twierdzą, że transport ten był dla nich powrotem do normalności i dużą poprawą jakości życia. Głos sprzeciwu odnośnie likwidacji gminnego transportu publicznego wpłynął także z ramienia Mieroszowskiej Rady Seniorów. To właśnie seniorzy najbardziej cierpią na decyzji radnych opozycyjnych.

Zmotoryzowanym mieszkańcom naszej gminy trudno jest wczuć się w sytuację jak to jest być odciętym od świata. Proszę jednak wierzyć, że brak możliwości pojechania do lekarza, urzędu czy na zakupy to przykre doświadczenie.

Free Joomla! template by Age Themes

Personal Trainer Certification