Subiektywnym

okiem

Raczyńskiego

Blog osobisty Marcina Raczyńskiego

Ostatnie artykuły

06 marzec 2016

Czy zostaną uruchomione sezonowe pociągi Wrocław – Meziměstí?

20 maja 2015 roku z inicjatywy burmistrza Mieroszowa Marcina Raczyńskiego oraz starostki Meziměstí Evy Mückovej doszło w Broumovie do spotkania Prezydenta Miasta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz Hetmana Kraju Hradeckiego Lubomíra Franca.

Głównym tematem rozmów było połączenie kolejowe pomiędzy Aglomeracją Wałbrzyską a Krajem Hradeckim, co w rezultacie stanowiłoby połączenie Wrocławia z Pragą. Trasa miałaby prowadzić przez Mieroszów i Meziměstí.

kolej spotkanie broumov20 maja 2015 roku w Broumovie o możliwościach uruchomienia połączeń kolejowych pomiędzy Aglomeracją Wałbrzyską a Krajem Hradeckim rozmawiali prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, hetman Kraju Hradeckiego Lubomír Franc, burmistrz Mieroszowa Marcin Raczyński, starostka Meziměstí Eva Mückova i jej zastępca Pavel Hečko

 

Było to kolejne spotkanie, na którym władze Mieroszowa i Meziměstí przekonywały, że uruchomienie takiego połączenia przyniesie ogromne korzyści dla obu regionów. Zarówno hetman Lubomír Franc jak i prezydent Roman Szełemej wyrazili głębokie zainteresowanie tematem. Po stronie czeskiej i polskiej powstały zespoły robocze, które kontynuowały pracę na rzecz uruchomienia takiego połączenia.

- W roku 2015 wykonano pierwszy ważny krok. Razem z władzami Meziměstí Evą Mückovą i Pavlem Hečko mieliśmy nadzieję, że tak małym nadgranicznym gminom uda się zainteresować decydentów ważnym dla naszego regionu połączeniem kolejowym - mówi burmistrz Marcin Raczyński. - W tym roku Dolnośląski Urząd Marszałkowski rozważa sezonowe uruchomienie połączeń z Wrocławia do czeskiego Meziměstí realizowanych przez Koleje Dolnośląskie. Pociągi miałyby kursować wiosną i latem w weekendy. Byłby to naprawdę przełom w staraniach o regularne połączenia całoroczne - dodaje burmistrz.

Jak podaje portal rynek-kolejowy.pl "w internetowym rozkładzie jazdy PKP PLK pojawił się sezonowy pociąg z Wrocławia przez Wałbrzych do Mieroszowa, dawnej stacji granicznej, skąd tor prowadzi do czeskiego Meziměstí. Jedna para kursów Kolei Dolnośląskich miałaby być realizowana w okresie wiosenno-letnim. Czy na nieczynną w ruchu pasażerskim od dwunastu lat linię nr 291 wkrótce powrócą planowe pociągi osobowe?"

Droga z pewnością jeszcze daleka, ale fakt zaawansowanych rozmów w tym temacie pozwala wierzyć, że niebawem pojedziemy z Mieroszowa do Wrocławia pociągiem.

http://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/czy-beda-sezonowe-pociagi-walbrzych--mezimst-78566.html


Free Joomla! template by Age Themes

Personal Trainer Certification